Talent Week 2015 – Darakhshan Campus

From 16 February to 19 February Darakhshan Campus held its second Annual Talent Week; it was welcomed with great enthusiasm by students who eagerly wanted to make their mark in different areas.

The talent show started off with a Qirat competition, which was hosted by seniors from the Boys Section. All the participants gave their best as they recited the Holy Quran, and were greatly appreciated by everyone.  Osama Ejaz completed his recitation with a heartfelt ‘dua’.

Afterwards a Naat competition was hosted by Prep Boys Section, during which they paid homage to the Holy Prophet Muhammad (PBUH). The performances of the students were exceptional and noteworthy.

Next was the poetry recital, which was hosted by girls from the Senior Section. While most of the students recited texts of famous poets, there were a few who presented their own poetry. At the end, all the reciters were recognised for their efforts and some were noted for their exceptional retention of extensive poetry.

Junior B section hosted the singing competition, where children from the Junior Section sang cultural and old songs, which made the audience nostalgic as they sang along the participants.

Last but not least, English and Urdu essay writing competitions were held amongst the sections where students showcased their flair for writing.   The efforts of all the participants were acknowledged and the judges were of the opinion that some of the essays were worthy of being published.  The high quality of writing gave the judges a hard time in deciding a winner for each category of the essay contest, but as is with all competitions winners were finalised.

As the talent week came to a close, an extraordinary atmosphere of sportsmanship and the true ‘Citizen’ spirit was seen where the ones who did not win encouraged and supported the winners and acknowledged each other for their efforts. Everyone appreciated the hard work of the staff and faculty that made this event possible.

List of Winners


Qirat Competition – 16 February  2015
Category Winner Class Runners up Class
Junior A Section Zayan Ali Khan 4-N Ali Altaf Saigol 3-O
Junior B Section Sameer Kashif 5-O Leena Aftab 5-E
Prep Section Siddiq Zubair 8-W Bibi Zainab 8C
Senior Section Usman Adil 11E Hafiz Rohan 10N

 

Naat Competition – 17 February  2015
Category Winner Class Runners up Class
Junior A Section Fatima Imam 4-R Suzain Allai 4-S
Junior B Section Azbiya Khalid 6-C Maha Adnan 6-O
Prep Section Munazza Fatima 7-S Mustafa Saeed 8-N
Senior Section Fatima Anjum 10-N Bilal adnan 9-C

 

Singing Competition – 18 February  2015
Category Winner Class Runners up Class
Junior A Section Suzzane Mohsin Shah 4-T Mohammad Ismail Umer 3-A
Junior B Section Faraz Ahmed 6-S Ayan Rizvi 5-K
Prep Section Mir Asghar Badini 7-C Maham Amir 8-E
Senior Section Ayesha Zehra 10-N Shahryar Ahmed 11-S

 

Elocution Competition – 19 February  2015
Category Winner Class Runners up Class
Junior A Section Ibrahim Saadi 4-C Ursula Malik 4-T
Junior B Section Rayyan Syed 5-D Ammar Zubair 6-C
Prep Section Mahnoor Taimur 7-C Moosa Ayub Khan 8-T
Senior Section Rubia Ali 10-S Hira Haroon Karim 11-N

 

Story Writing Competition (English)  16 – 19 February 2015
Category Positions Student’s Name Class
Junior A Section 1st Humayoon Mahayar 4-O
2nd Manaal Fatima Sabih 4-C
3rd Alyhum Magsi 3-R
Consolation Malaika Inayat 3-T
Junior B Section 1st Fatima Rafique 6-O
2nd Abdullah Zeb 6-A
3rd Manal Shujat 6-C
Consolation
  1. Jawad Raza
5-E
Prep Section (Girls) 1st Fizza Zubair 8-S
2nd Fatima Usman 8-T
3rd Nabiha Irfan Sidat 7-T
Consolation Aqsa Mehmood 8-N
Prep Section (Boys) 1st Mustafa Jawed 8-W
2nd Manir Mehmood 8-T
3rd
  1. Hamid
8-T
Consolation Hassan Raza 7-C
Senior Section (Girls) 1st Maham Shabbir 10-C
2nd Farheen Zubair 9-C
3rd Mehr-Un-Nisa Usman 11-T
Consolation Sindhya Muzaffar 11-N
Senior Section (Boys) 1st Asad Ali Kazim 10-C
2nd Ali Haider Chandio 10-C
3rd Taha Jami 9-W
Consolation Sameer M Saleem 10-C

 

Story Writing Competition (Urdu)   16 – 19 February 2015
Category Positions Student’s Name Class
Junior A Section 1st Suha Rahman 3-C
2nd Rameen Shariff 4-O
3rd Huda Shaikh 4-T
Consolation Abeera Imran 4-R
Junior B Section 1st Fatima Rafique 6-O
2nd Shiza Rehman 5-A
3rd Adeena Rizvi 6-N
Consolation Rameez-ul-Huda 5-O
Prep Section (Girls) 1st Munazza Fatima 7-S
2nd Bismah Ahmedani 8-T
3rd Aashna Mukesh 7-T
Consolation Maryum khalid 8-E
Prep Section (Boys) 1st Raneem-ul-Huda 8-W
2nd Sair Rehman Butt 8-W
3rd Rayyan Vaid 8-S
Consolation Hassan Raza 7-C
Senior Section (Girls) 1st Mahwish Amir Khan 10-T
2nd Sundiya Rani 10-S
3rd Aminah Syed 10-S
Consolation Minahil Naseem 9-T
Senior Section (Boys) 1st Huzaifa Mahmood 10-C
2nd Asad Ali Kazim 10-C
3rd Shahreyar Rizvi 9-S
Consolation Adarsh 9-O